נט-לג

מתוך לקסיקום
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נט-לג; בהשראת הג׳ט-לג. הפער התפיסתי וההתנהלותי של אנשי העידן הקדם-רשתי מול העידן החדש, הרשתי, המחובר, הפתוח.

הרחבה:

כל מי שחזר מאמריקה מכיר את שיבוש הזמן הקרוי ג'ט לג. מהו ג'ט לג? ג'ט לג נובע מהטכנולוגיה הסילונית היוצרת פער של מספר שעות בין הזמן הממשי והמודע (עכשיו צהריים בישראל) לבין הזמן הביולוגי והתת מודע (עכשיו אני נרדם על ההגה באמצע הצהריים).

נט לג הוא גם שיבוש זמן, אך אינו נובע מטכנולוגיית הסילון אלא מהטכנולוגיה האינטרנטית. זהו שיבוש עמוק הרבה יותר, שכן הנט לג יוצר פער של שנים ואפילו של עשרות שנים בין הזמן הממשי (זמן של שינויים מהירים בכל מוסדות החברה ובמרכיבים הנפשיים שלנו) לבין הזמן של ההרגלים שלנו.

דוגמאות:

רוב ההורים רוצים שהילדים שלהם ילמדו בבית ספר כמו שבו הם למדו לפני דור, או 30 שנה. זוהי דוגמה של נט לג. שכן מהפכת האינטרנט והמחשב, שינתה את כל צורות העבודה, במידה כזו שבית הספר כבר אינו מהווה מכינה טובה לחיי הבוגר. הורינו רצו שנעבוד בבית חרושת או בבית משרדים שבו דופקים כרטיס מ-8 עד 4, אבל המצליחנים של היום ותעסוקות העתיד, כבר לא דופקים כרטיס מ-8 עד 4, אלא עוברים לעבודה בפרויקטים לפי תפוקה שיכולה להיעשות בכל זמן ובכל מקום.

רוב בני החמישים-שישים של היום חושבים שעוד מעט הם יצאו לפנסיה ו"יעבירו את הזמן" בבית אבות לעשר עד עשרים שנה. זוהי עוד דוגמה של נט לג, משום שהם מתכננים את עתידם לאור השלכה מהעבר המוכר אל העתיד שנמצא כבר כאן, אך הוא עדיין לא מוכר ובמקרים רבים גם אם הוא מוכר, פוחדים ממנו. שכן בגלל התגליות בתחום הגנום, הם יחיו כמאה שנה. מה הם יעשו 35 שנה מגיל 65 והלאה? אם יהיו כל כך הרבה פנסיונרים מי אמר שקרנות הפנסיה לא יפשטו את הרגל ולא יוכלו לשלם להם?

אבשלום-קום: אשר עידן